Hiperhydroza | Rejestracja na wizytę kwalifikacyjną dr Bućko: 618550662 |

Leczenie hiperhydrozy

Leki hamujące wydzielanie potu

Gdy samo stosowanie się do zasad higieny osobistej nie pomaga, należy zacząć leczenie nadpotliwości miejscowe.
Polega ono na stosowaniu zasypek, zawiesin i roztworów zawierających sole glinu i potasu, kwas borny, taninę i formalinę.
Pomocne jest także używanie antyperspirantów. Ograniczają one wydzielanie potu poprzez zaciskanie kanalików potowych. W swoim składzie zawierają sole glinu lub ałun, które hamują rozmnażanie bakterii.

Antyperspiranty z reguły są bezwonnymi preparatami, których trwałość działania wynosi nawet kilkanaście godzin. Podczas ich stosowania należy jednak pamiętać o dokładnym ich usunięciu z ciała przed położeniem się spać. Nie dotyczy to preparatów roll – on, które aplikuje się na noc.

 

sympatektomia

 

Preparaty zmniejszające pocenie

Preparaty te są ogólnie dostępne w aptekach, warto tu wymienić:
• Etiaxil – roll – on – preparat, który posiada przedłużone działanie, dlatego nie wymaga codziennego stosowania, nie plami też odzieży; jest bezwonny i można go stosować z innymi kosmetykami; jest wskazany w nadmiernej potliwości pach, dłoni i stóp; należy go stosować na noc, ponieważ wtedy gruczoły potowe są mniej aktywne;
• Antidral – płyn na skórę, zmniejsza wydzielanie potu, działa bakteriobójczo, likwiduje zapach rozkładającego się potu; wskazany jest w nadmiernej potliwości pach, dłoni i stóp;
• Stoppot – puder, zapobiega poceniu się stóp, zawiera metenaminę, która hamuje aktywność wydzielniczą gruczołów potowych; prawidłowo zastosowany przynosi pełną skuteczność na wiele dni;
• Acerin – seria kosmetyków składająca się z: dezodorantu do stóp, dezodorantu do obuwia i stóp, kremu do stóp;
• Dermedic Anti Persp F – krem do stóp;
• Farmona Nivelazione – seria kosmetyków składająca się z: dezodorantu do stóp, dezodorantu do obuwia, kremu – regulatora pocenia się stóp, zasypki w aerozolu;
• Oceanic Etaksel – krem przeciw nadmiernej potliwości stóp;
• preparaty firmy Scholl – dezodoranty, zasypki, kremy;
• Spirial roll – on i krem firmy SVR;
• preparaty firmy Vichy.

 

 

sympatektomia

 

Leki ziołowe, farmakoterapia

Na nadmierną potliwość (nadmierne pocenie dłoni, nadmierne pocenie pod pachami) pomagają także zioła.
Stosuje się nalewki i napary z szałwii, pokrzywy, ziela hryzopu lub porostu islandzkiego.
W sprzedaży dostępne są tabletki z ekstraktem z szałwii firmy Colfarm, które silnie hamują wydzielanie potu.
W przypadku nadmiernej potliwości stóp dobre efekty przynosi moczenie ich w naparach z kory dębu i szałwii.

Gdy mimo przestrzegania higieny i używania odpowiednich środków utrzymuje się przykry zapach, a dłonie, stopy i pachy pozostają ciągle mokre, należy skorzystać z pomocy specjalisty.

Może to być lekarz dermatolog, chirurg, lub neurolog.
W zależności od przyczyny nadpotliwości zaleca się stosowanie leków doustnych, badź maści przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych.
Jako leczenie wspomagające lekarz może zlecić leki cholinolityczne.
Ich działanie jest niestety mało skuteczne, a poza tym obarczone występowaniem działań niepożądanych, takich jak: suchość w jamie ustnej, nieostrość widzenia.

W przypadku nadmiernej potliwości związanej z pobudzeniem emocjonalnym czy stresem, konieczne może okazać się zastosowanie leków neurologicznych.

Przejściowe ustapienie objawów nadpotliwości mogą dawać zabiegi jonoforezy na stopy i dłonie. Polega ona na opłukiwaniu okolic nadpotliwych wodą lub roztworem leków cholinolitycznych i poddawaniu ich działaniu prądu stałego o niskim natężeniu. Zabieg ten musi być wielokrotnie powtarzany i powoduje kilkutygodniowe remisje. Bywa jednak, że skutkują dopiero bardziej inwazyjne metody.

 

sympatektomia

 

Toksyna botulinowa w nadpotliwości

Skutecznym sposobem leczenia hiperhydrozy, obciążonym niewielkim ryzykiem powikłań są zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej –
jadu kiełbasianego (preparaty Botox, Azzalure).
Aplikacja toksyny botulinowej jest zabiegiem o wysokiej skuteczności, który przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych.
Leczenie tą metodą można zastosować w dowolnej lokalizacji ciała Pacjenta dotkniętej nadpotliwością.

Toksyna botulinowa blokuje uwalnianie acetylocholiny z zakończeń nerwowych. Jest ona mediatorem wydzielania potu.
Efekt zabiegu z użyciem toksyny botulinowej utrzymuje się zwykle od 5 do 9 miesięcy.
Zabieg można powtarzać wielokrotnie.
Odnotowane są przypadki wytworzenia oporności na toksynę przy częstych wstrzykiwaniach. Szacuje się, że metoda ta jest skuteczna w powyżej 80% przypadków.

Wśród działań niepożądanych toksyny botulinowej należy wymienić bolesność zabiegu, przejściowe zniesienie czucia i zaburzenie wykonywania precyzyjnych ruchów, a także wyrównawcze pocenie innych okolic ciała.
Obecnie istnieje wiele sposobów, aby pomóc ludziom dotkniętym nadpotliwością, która choć nie jest traktowana jak poważna choroba, to z całą pewnością stanowi duży problem natury estetycznej oraz ze względu na krępujący charakter dolegliwości, również poważne obciążenie psychiczne.

Klinika leczenia nadpotliwości – leczenie hiperhydrozy – leczenie nadpotliwości

 

Nieskuteczność leczenia zachowawczego - sympatektomia

W obliczu nieskuteczności leczenia nieinwazyjnego (bez operacji) wrto rozważyć leczenie zabiegowe. Oparacja, która powoduje ustąpienie objawów nadpoliwości to sympatektomia. Ze względu na okolice, która ma być poddana operacji, dzielimy je ze względu na lokalizację na: sympatektomię lędźwiową i sympatektomię piersiową.

 

sympatektomia

BIULETYN

Akceptację "Politykę prywatności"

Email marketing powered by FreshMail