Hiperhydroza | Rejestracja na wizytę kwalifikacyjną dr Bućko: 618550662 |

Sympatektomia

Leczenie nadpotliwości - sympatektomia


Leczenie chirurgiczne nadpotliwości rozwija się od blisko 60 lat, technika operacyjna z biegiem czasu uległa znacznemu udoskonaleniu. Zabiegi operacyjne, które wykonujemy, są wykonywane w klinikach leczących te dolegliwości w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej od 10 lat. Również my w tym samym czasie rozpoczęliśmy operacje posługując się tą techniką.
Sympatektomia to zabieg chirurgiczny polegający na zablokowaniu (przecięciu lub zaklipsowaniu) pnia współczulnego na odpowiednim poziomie (piersiowym lub lędźwiowym), wskutek czego dochodzi do wyhamowania nadmiernej aktywności pnia współczulnego, a w konsekwencji do znacznego zmniejszenia potliwości rąk i pach (sympatektomia piersiowa) lub stóp (sympatektomia lędźwiowa).

sympatektomia

 

Sympatektomia piersiowa - przebieg zabiegu


Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Trwa około 90 minut.
Wykonywana jest mikroinwazyjną techniką endoskopową – videotorakoskopią, dzięki czemu blizny na klatce piersiowej są niemal niewidoczne.
Pacjenci po jednodniowej obserwacji opuszczają klinikę. Pełną sprawność zawodową uzyskuje się w ciągu kilku dni po zabiegu.
Operacja ta daje aż do 95% trwałych wyleczeń..
Stosowana w naszej klinice mikroinwazyjna metoda operacyjna daje bardzo dobre efekty estetyczne, a powikłania występują stosunkowo rzadko.

Zalety:
Trwała skuteczność zabiegu. Nawroty występują rzadko i nigdy nie osiągają pierwotnego stopnia nasilenia.
Zabieg jest bezpieczny a powikłania pooperacyjne rzadkie. Efekt kosmetyczny jest bardzo dobry.

Tak jak w większości interwencji chirurgicznych, tak i w przypadku sympatektomii piersiowej, należy liczyć się z mozliwością wystąpienia powikłań leczenia.
Na szczęście występują one stosunkowo rzadko.

Wśród nich należy wymienić: krwawienia pooperacyjne, odma opłucnowa, neuropatie i neuralgie, bliznowce, zespół Hornera, nadpotliwość kompensacyjna (wzrost wydzielania potu w innych regionach ciała np. szyi, torsie, plecach).

sympatektomia

 

Sympatektomia lędźwiowa


Zabieg polega zablokowaniu nadmiernego przewodnictwa nerwowego w odcinku lędźwiowym pnia współczulnego poprzez wycięcie lub zaklipsowanie. Zabieg ten daje około 80% skutecznych wyleczeń.

 
Także i w przypadku lędźwiowej wersji operacji, zdarzają się powikłania leczenia, jednak powszechnie uważa się ten zabieg za bezpieczny z minimalną częstością powikłań pooperacyjnych.

sympatektomia